ramka

Laser LightSheer - depilacja laserowa

Laser diodowy LightSheer amerykańskiej firmy Lumenis - (światowy lider w produkcji laserów medycznych i kosmetycznych) jest najnowocześniejszym na rynku urządzeniem do usuwania zbędnego owłosienia. Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków  honorowany na całym świecie, oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym ISO 9001.

Niepowtarzalnym atutem lasera LightSheer:

 • najwyższa skuteczność
 • bezpieczeństwo
 • komfort dla pacjenta
 • krótki czas trwania zabiegu
 • osiągnięcie zadawalającego efektu

ZASADA DZIAŁANIA LASERA LIGHTSHEER:

Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Każdy włos składa się z trzonu włosa , który jest osadzony w mieszku włosowym . Na samym dnie mieszka włosowego, w opuszce znajduje się macierz- aktywnie wzrastająca część włosa. Aby usunąć włos, należy zniszczyć jego mieszek włosowy wraz z macierzą. Światło laserowe wnika we włos, jego trzon, barwnik zawarty w nim pochłania światło, wydziela się ciepło, które jest przewodzone do mieszka włosowego. Jest to tzw. fototermoliza selektywna.

EFETYWNOŚĆ DEPILACJI LASEROWEJ:

Każdy włos przechodzi w ciągu swojego " życia "  przez tzw. trzy fazy wzrostu włosa:

 • anagen - jest fazą wzrostu włosa, gdzie trzon bardzo mocno tkwi w mieszku włosowym, następują intensywne podziały komórkowe i włos rośnie
 • katagen - jest fazą , której przestaje rosnąć , włos tkwi w mieszku włosowym , ale już następuje zerwanie połączenia między trzonem włosa a macierzą mieszka włosowego.
 • telogen - włos nadal pozostaje zakotwiczony w mieszku włosowym , ale już powoli wysuwa się. Równocześnie zaczyna tworzyć się nowy włos.

LightSheerJak wykazały badania,  najbardziej efektywnym  okresem na trwałe usunięcie owłosienia jest faza wzrostu włosa ( anagen). Wtedy światło laserowe pochłaniane przez trzon włosa , przewodzone przez  niego, bez trudu dostanie się do macierzy mieszka włosowego i skutecznie go zniszczy. W drugiej fazie - katagenie , w której przewodzenie jest gorsze ze względu  na głębsze położenie macierzy, zniszczenie mieszka włosowego będzie dużo mniej efektywne. Dlatego zabiegi depilacji laserowej muszą być powtarzane, w przypadku lasera LightSheer wystarczy ok. 4-6 zabiegów. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta  ok. 30-40% włosów, po 3-4 zabiegu  do 80-92%. Niewielki pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne( o mniejszej zawartości melaniny), które z reguły już nie przeszkadzają pacjentom. Włosy osłabione wcześniejszymi wielokrotnymi zabiegami depilacji, woskiem, pęsetą, depilatorami mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia większej ilości zabiegów depilacji dla uzyskania jeszcze lepszego efektu.

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT DEPILACJI LASEREM LIGHTSHEER

W laserze LightSheer czas trwania impulsu laserowego jest wystarczająco długi, aby dokładnie zniszczyć mieszek włosowy, a jednocześnie wystarczająco krótki, aby ograniczyć zjawisko przenoszenia ciepła do otaczającej tkanki. Bardzo ważny jest sposób schładzania samej skóry, ponieważ ona sama jest często bogata w barwnik, który podobnie jak w przypadku włosa, pochłania światło laserowe, i tym samym skóra nagrzewa się. Chłodzenie musi być na tyle efektywne, aby skóra przez cały czas trwania zabiegu była utrzymana w odpowiedniej temperaturze, w przeciwnym razie może ulec poparzeniu. Odpowiednie chłodzenie obniżając temperaturę w skórze, zastępuje znieczulenie. W celu zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa rączka lasera LightSheer została zaopatrzona w niepowtarzalny, odmienny system chłodzenia  szafirową końcówką ChillTip™, który chłodzi i chroni skórę podczas zabiegu, oraz sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Temperatura szafirowej końcówki cały czas utrzymywana jest na poziomie około 4° C. Jest to znacznie wydajniejsze chłodzenie w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi w innych urządzeniach do depilacji.

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU DEPILACYJNEGO:

 • ciąża
 • fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
 • aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze skóry
 • świeża opalenizna ( również solarium, samoopalacze)
 • skóra podrażniona
 • kremy z retinolem, vit. C , kwasami owocowymi i lekami złuszczającymi
 • leki światłouczulające,
 • terapia doustna retinoidami (Roaccutane)
 • zioła ( dziurawiec, nagietek)-
 • depilacja woskiem, pęsetą skłonność do przebarwień
 • skłonność do bliznowców
 • bielactwo, łuszczyca
 • peelingi

PRZYGOTOWANIE DO DEPILACJI LASEROWEJ:

 1. Skóra w obrębie powierzchni depilowanej nie może być przesuszona lub podrażniona. W takich przypadkach stosujemy kilka dni wcześnie kremy nawilżająco-natłuszczająco- kojące.
 2. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji.
 3. Przed każdym zabiegiem włosów nie wolno wyrywać pęsetą, woskiem, depilatorem mechanicznym przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 w innych miejscach
 4. Stosowanie kremów lub maści z vit A, vit C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej
 5. terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem
 6. Leki fototoksyczne i fotoalergiczne i zioła o takim działaniu ( dziurawiec, nagietek, a także herbata Figura 1,2) wymagają odstawienia na 1 tydzień przed zabiegiem
 7. Aktywne infekcje skóry bakteryjne, wirusowe, grzybicze stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. W szczególności zabieg jest możliwy 2 tygodnie po infekcji typu opryszczki wargowej lub płciowej.
 8. Zabieg kosmetycznego oczyszczania twarzy , w przypadku depilacji w tym miejscu , jest możliwy 7 dni wcześniej lub 14 dni póżniej

ZABIEG DEPILACJI LASEROWEJ

Pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską . Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych parametrów zabiegu.
Przed zabiegiem skóra powinna być czysta, ogolona, niczym nie posmarowana. Do tak przygotowanej  skóry przykłada się głowicę lasera i oddaje tzw. "strzał". W głowicy znajduje się  tzw. plamka  lasera ( w przypadku lasera LightSheer jest to kwadratowe okienko o wymiarach 9x9 mm), przez którą wydostaje się wiązka światła lasera. Głowicę następnie przykłada się miejsce obok miejsca i  poddaje się zabiegowi całą pokrytą włosami okolicę. W momencie "strzału" lasera odczuwa się delikatne ukłucia. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości skóry i lokalizacji owłosienia. W indywidualnych przypadkach  istnieje możliwość znieczulenia skóry np. kremem Emla, ale w praktyce rzadko zachodzi taka potrzeba, gdyż głowica lasera LightSheer jest wyposażona w specjalną ramkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco.
Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na zabieg. Reakcją naturalną jest rumień i/lub obrzęk okołomieszkowy, zwykle krótkotrwały. Ewentualne powikłania (pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia), są sporadyczne, zwykle związane z nieprzestrzeganiem zasad przygotowań do zabiegu i postępowaniu po zabiegu. Mają  jednak charakter przejściowy.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ

Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach, do 2-3 dni. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) należy skórę traktować delikatnie:

 • myć żelem bezmydłowym lub tonikiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą
 • stosować kosmetyki łagodzące np. krem Bepanten, Lantan, Panthenol.
 • nie stosować dezodorantów, antyperspirantów( jeśli depilacja dotyczyła pach)
 • delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
 • unikać zbyt obcisłej odzieży,
 • odrastających włosów nie usuwać za pomocą pęsety, wosku, depilatorów mechanicznych, a także i w kremie,
 • preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzić po 2 tygodniach od zabiegu
 • zakaz opalania skóry min. 4 tygodnie po zabiegu
 • w tym okresie konieczne jest używanie kremów z filtrem UVA,UVB o wysokich wskaźnikach ochrony, najlepiej 50.
 • unikać korzystania z basenu i sauny
 • kolejne zabiegi należy wykonać w odstępach 4-9 tygodniowych. Wydłużenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu.

www.laser-szczecin.pl